• JPKancelarie

Pięć zasad, które pomogą wyegzekwować Twoje pieniądze

Aktualizacja: mar 24


W naszej dotychczasowej współpracy z przedsiębiorcami bardzo często spotykamy się z wieloma działaniami, które sprawiają, że w przypadku braku zapłaty od kontrahenta odzyskanie długu okazuje się bardzo trudna a czasem nawet niemożliwe. Dlatego postanowiliśmy podpowiedzieć w kilku punktach czego każdy przedsiębiorca powinien unikać, jeżeli chce odzyskać swoje pieniądze.

Po pierwsze – nie używajcie szablonów umów ściągniętych z Internetu.

W wielu przypadkach na początku współpracy, czyli niedługo po tym jak nasz przedsiębiorca zda sobie sprawę z tego, że jego kontrahent nie zamierza mu zapłacić pytamy jaką umowa została podpisana. Oczywiście wzór ściągnięty z Internetu widać często na pierwszy rzut oka, bo w takich umowach są często fragmenty w ogóle nie przystające do rzeczywistości i specyfiki danej branży. Niemniej jednak, jeżeli podpisujemy umowy, z kontrahentami które zaczynają opiewać na coraz większe kwoty dobrze sporządzona umowa to absolutna podstawa. Pamiętajcie, że umowy nie są pisane na czas, w którym współpraca jest bezproblemowa a pieniądze wpływają w terminie, ale na czas, gdy coś w tej współpracy nie poszło zgodnie z planem. Dlatego też, jeżeli chcemy mieć pewność odzyskania pieniędzy w przypadku braku zapłaty dobrze byłoby się zwrócić do kancelarii prawnej specjalizującej się w takich właśnie umowach, tym bardziej że nie jest to droga usługa.

Po drugie - porządek w papierach.

Może wydaje się to banalne i oczywiste jednak praktyka wskazuje, że wielu przedsiębiorców ma poważny problem w dostarczeniu kompletu dokumentacji. Zwłaszcza jeżeli stwierdzili, że sami zajmą się odzyskaniem długu. Pamiętajcie, że każdy Sąd w pierwszej kolejności będzie weryfikował to co zostanie dostarczone w formie papierowej, więc najlepiej wszystkie dokumenty związane ze sprawą trzymajmy w jednym miejscu razem ze zwrotkami, protokołami itp. Znacznie ułatwi nam to później pracę.

Po trzecie – zwracajcie uwagę na to jak dokumenty zostały wypełnione

W wielu przypadkach nasi klienci traktowali wypełnienie szablonu umowy po macoszemu przez co w przypadku braku zapłaty okazywało się, że brakowało podstawowych danych kontrahenta. Nie jest to wielki problem w przypadku współpracy z firmami, ponieważ te dane są dostępne powszechnie w Internecie. Co jednak, gdy osoba, która z nami podpisała umowę w imieniu spółki nie miała pełnomocnictwa albo upoważnienia? Warto rzetelnie sporządzić umowę, aby sądowe wyegzekwowanie długu nie opierało się tylko i wyłącznie na zeznaniach świadków, bo Ci przecież mogą powiedzieć, że nic w tej kwestii nie pamiętają.

Po czwarte - Protokoły

Jeżeli firma zajmuje się wypożyczaniem, ogólnie pojętymi usługami w tym także budowlanymi a także dostarczaniem towaru i wieloma innymi działaniami najlepszym pomysłem jest podpisywanie przy każdej czynności protokołu. Przy każdym protokole powinna zostać zweryfikowana dostarczona usługa lub towar, a jeżeli pojawią się uwagi to oczywiście również w tym protokole powinny zostać zapisane, zwłaszcza jeżeli na przykład odbieramy wypożyczony sprzęt. Oczywiście brak protokołu nie zamyka nam drogi sądowej jednak zapisanie informacji o uszkodzeniu sprzętu lub uwagach do wykonanej usługi, znacznie nam później ułatwi pracę.

Po piąte - Czas

Wielokrotnie spotykamy się z tym, że przedsiębiorcy zwlekają z przekazaniem sprawy do windykacji lub na drogę postępowania egzekucyjnego licząc na to, że dłużnik w końcu zapłaci. Jest to całkowicie zrozumiałe, bo większość z przedsiębiorców liczy na to, że dany kontrahent powróci i będą mogli zarobić więcej jednak w wielu przypadkach, jeżeli ktoś nie zapłacił w przeciągu 100 dpd czyli 100 dni od terminu płatności to szansa na odzyskanie pieniędzy znacznie spada z każdym dniem. Osobną kwestą jest to czy chcemy dalej z taką firmą lub osobą współpracować i “prosić” o nasze pieniądze. Często lepiej jest przekazać sprawę do obsługi kancelarii specjalizującej się w danej tematyce. Pozwoli to uniknąć niepotrzebnego stresu i przyspieszy odzyskanie wierzytelności.

Reasumując - przedsiębiorco Kierując się tymi kilkoma zasadami zdecydowanie zwiększysz sobie szanse na odzyskanie swoich pieniędzy a w przypadku braku zapłaty ułatwisz pracę kancelarii prawnej poprowadzenie sprawy na etapie postępowania windykacyjnego, sądowego i komorniczego.

Opole 46-020

Ulica: Władysława Reymonta 14/5

Województwo: Opolskie

Telefon: 502203626

Mail: biuro@jpkancelarie.pl

Nip: 7543174239

©2018 by Jabłoński & Podstawka Kancelarie Prawne sp z o.o.