• JPKancelarie

Prawo nieruchomości


W zakresie ogólnie pojętego prawa dotyczącego nieruchomości znajduje się bardzo wiele kwestii. Najczęściej nasi klienci, którzy są zainteresowani na przykład zakupem lub przekształceniem działki przede wszystkim zwracają uwagę na aspekty techniczne i praktyczne pomijając albo bagatelizując kwestie prawne związane z nieruchomościami. Jaki jest tego efekt? Zazwyczaj taki, że inwestycja okazuje się nieopłacalna a w skrajnych przypadkach przynosi tylko koszty.

Zacznijmy od początku

Powiedzmy, że klient decyduje się na zakup nieruchomości więc udaje się do dewelopera, który jako profesjonalista i specjalista oczywiście najlepiej zna tematykę prawa związanego z nieruchomościami. Na tym etapie radzimy naszym klientom, aby bardzo uważnie sprawdzali umowy, ponieważ w wielu przypadkach zdarzało się, że spotykaliśmy klauzule niedozwolone wpisane w rejestrze klauzul niedozwolonych który jest prowadzony przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Czasami deweloper sugerował zawarcie umowy w zwykłej formie pisemnej (gdy nie było jeszcze Księgi Wieczystej) twierdząc, że nie ma sensu generować dodatkowych kosztów związanych z aktem notarialnym. Jaka jest różnica? Taka, że w przypadku umowy przedwstępnej w formie aktu notarialnego można domagać się sądowego zrealizowania umowy przyrzeczonej, czyli przeniesienia własności nieruchomości. W przypadku umowy w zwykłej formie pisemnej sytuacja jest dużo bardziej skomplikowana, tym bardziej że taka umowa może zostać w prosty sposób podważona.

Co natomiast w przypadku, gdy nieruchomość kupujemy z rynku wtórnego?

W takiej sytuacji również należy uważać, ponieważ nieruchomości na rynku wtórnym często zawierają wady, dlatego znajomość prawa związanego z nieruchomościami jest tak istotna. Oczywiście prawie każdy pośrednik twierdzi, że sprawdzi to za nas jednak zdarzało się, że pośrednicy chcąc uzyskać prowizję od sprzedaży ukrywali wady nieruchomości lub roszczenia osób trzecich. Pamiętajmy, że nie wszystko jest widoczne w księdze wieczystej.

Zdarzały się też skrajne sytuacje w których okazało się, że nieruchomość była wpisana jako majątek trwały spółki i sprzedaż została przez Urząd Skarbowy uznana za nabycie części zorganizowanej przedsiębiorstwa a co za tym idzie w znacznym procencie nabywca miał odpowiadać za zaległości podatkowe spółki na kilka milionów złotych. Dlatego dobrze, aby do sprawdzenia nieruchomości pod kątem prawnym skorzystać z usług wyspecjalizowanej kancelarii w prawie związanym z nieruchomościami.

Inny przykład:

Nasz Klient uzgodnił jakby się wydawało wszystkie warunki zakupu nieruchomości z dotychczasowym właścicielem, również kwestie prawne związane z nieruchomością. Na działce stał jednak garaż sąsiada i prowadziła droga do tego garażu. Podczas wizyty oględzin nieruchomości Klient spotkał się z dotychczasowym właścicielem i sąsiadem, który ten garaż postawił. Oczywiście garaż miał zostać usunięty jak tylko klient zakupi nieruchomość. Jak się okazało później sąsiad garażu nie usunął a dodatkowo wystąpił z roszczeniem o zasiedzenie, ponieważ garaż stał tam ponad 40 lat.

Osobną kwestią jest kwestia zakupu nieruchomości korzystając z kredytu bankowego w tym na przykład z kredytu frankowego co opisaliśmy w artykule “kredyty frankowe”

Co dalej? Udało się zakupić nieruchomość czy to koniec problemów?

Ci którzy mają za sobą budowę domu, podział działek na mniejsze lub zmiany planów zagospodarowania przestrzennego mogą powiedzieć, że problemy dopiero się zaczynają.

Oczywiście, nie wszystkie opisane sytuacje muszą mieć miejsce w naszym przypadku, ale za każdym razem warto się zastanowić czy wiedza na temat prawa związanego z nieruchomościami jaką posiadamy jest wystarczająca, aby uniknąć problemów w przyszłości czy lepiej skontaktować się z kancelarią specjalizującą się w tej tematyce.


Opole 46-020

Ulica: Władysława Reymonta 14/5

Województwo: Opolskie

Telefon: 502203626

Mail: biuro@jpkancelarie.pl

Nip: 7543174239

©2018 by Jabłoński & Podstawka Kancelarie Prawne sp z o.o.