• JPKancelarie

Prawo własności intelektualnej

Aktualizacja: mar 24


Jedną z najbardziej bagatelizowanych dziedzin prawa wśród przedsiębiorców jest prawo własności intelektualnej. Pozornie wydaje się, że jest to dziedzina, którą interesują się tylko firmy zajmujące się nowymi technologiami a większość przedsiębiorców twierdzi, że ich to nie dotyczy.

Dlaczego tak jest?

Jednym z powodów prawdopodobnie może być samo określenie - Prawo własności intelektualnej które dla wielu osób wydaje się niejasne. Spróbujmy, wobec tego rozjaśnić i opisać czym ta dziedzina prawa się zajmuje.

Prawo własności intelektualnej obejmuje w dużym uproszczeniu to wszystko co powstało w wyniku intelektualnego procesu i zostało przedstawione w postaci materialnej. Są to na przykład:

utwory chronione prawem autorskim – programy komputerowe, projekty architektoniczne, utwory muzyczne, literackie czy naukowe

Wynalazki lub wzory użytkowe

Znaki towarowe lub inne elementy odróżniające od konkurencji i budujące markę firmy

Wzory przemysłowe o charakterze estetycznym lub praktycznym

Jest to o tyle skomplikowana materia, że uregulowana w wielu aktach prawa krajowego jaki i międzynarodowego w tym także ratyfikowanych dyrektyw UE.

Trzeba pamiętać o tym, że kodeks cywilny do podstawowych elementów każdego przedsiębiorstwa zalicza właśnie prawa określane jako prawa własności intelektualnej co dodatkowo potwierdza, że jest to jedno z najbardziej wartościowych aktywów firmy.

Teraz bardziej o praktyce – dlaczego jest to ważne

Powodów jest bardzo dużo, ale skupmy się na tych najważniejszych.

1. Po pierwsze prawo własności intelektualnej dotyczy w znacznej części treści pojawiających się w Internecie, czyli stron internetowych, programów komputerowych, publikowanych artykułów czy zdjęć. Z tego względu, że praktycznie wszyscy korzystamy z Internetu i jest on integralną częścią naszego życia warto zwracać uwagę właśnie na prawo własności intelektualnej które się wiąże z naszymi działaniami w sieci.

Każda osoba a z pewnością już każdy przedsiębiorca powinien mieć świadomość czy jego działania są dozwolone i czy przypadkiem nie naraża się na odpowiedzialność na przykład wykorzystując czyjeś zdjęcie, tekst lub kawałek kodu źródłowego. W tym miejscu należy pamiętać, że przez to, że jakieś zasoby są dostępne w Internecie nie znaczy od razu, że można z tego swobodnie korzystać, bo często jest to właśnie chronione przez prawo własności intelektualnej.

2. Po drugie, jeżeli już coś wytworzymy, napiszemy, wymyślimy lub w jakikolwiek sposób zrealizujemy nasz pomysł i do tego uważamy, że jest to pomysł dochodowy to musimy użyć wszelkich środków i sposobów, korzystając właśnie z prawa własności intelektualnej, aby naszą własność chronić. Nikt nie chciałby zobaczyć jak nasz pomysł jest realizowany przez inną firmę, tym bardziej widzieć jak przez nasz pomysł firma ta uzyskuje znaczną przewagę nad konkurencją. To właśnie w sporach z nieuczciwą konkurencją najlepiej mieć po swojej stronie kancelarię specjalizującą się w tematyce prawa własności intelektualnej.

3. Po trzecie i często najważniejsze, bo najbardziej przemawia do przedsiębiorców to odszkodowania i kary. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że naruszenie cudzych praw własności intelektualnej może wiązać się z odpowiedzialnością karną lub cywilną. Dla wielu z naszych klientów zaskoczeniem jest możliwość pociągnięcia do odpowiedzialności karnej i skazania nawet na karę pozbawienia wolności. Większość jednak jest świadoma, że względu na co jakiś czas pojawiające się doniesienia medialne odpowiedzialności cywilnej. Żądania odszkodowania często opiewają na ogromne sumy co jest w stanie znacząco wpłynąć na budżet firmy.


Opole 46-020

Ulica: Władysława Reymonta 14/5

Województwo: Opolskie

Telefon: 502203626

Mail: biuro@jpkancelarie.pl

Nip: 7543174239

©2018 by Jabłoński & Podstawka Kancelarie Prawne sp z o.o.