• JPKancelarie

Wychodzenie z psem w czasie kwarantanny (Covid-19)


Wiele osób przebywających na kwarantannie w związku z koronawirusem (covid-19) posiada zwierzęta domowe. O ile świnka morska, rybki czy żółw nie stanowią problemu w przypadku przymusowego pozostania w domu na dwa tygodnie o tyle z psem po prostu trzeba wyjść na spacer co najmniej dwa razy dziennie.

Oczywiście jeżeli jesteśmy zdrowi i nie mamy obowiązku bezwzględnego pozostania w domu możemy wychodzić z psem jednak zaleca się aby spacery były w miarę konieczności krótkie jednak są nadal możliwe.


Co jednak w przypadku gdy mamy obowiązek pozostać w domu?

Czy w związku z posiadaniem psa mimo nałożenia kwarantanny mogę wyjść z domu na spacer ?

Jest to jedna z sytuacji która nie została wskazana wprost w przepisach jednak jeżeli zostaliśmy objęci obowiązkową kwarantanną tzw. ministerialną (na przykład wróciliśmy z zagranicy) lub została w tej kwestii wydana odpowiednia decyzja administracyjna to nie możemy w tym okresie wychodzić z domu niezależnie od zwierząt jakie zamieszkują razem z nami.


Co w takie sytuacji mają zrobić właściciele czworonogów ?

W mediach pojawiają się co jakiś czas informacje o możliwej pomocy ze strony Urzędu Miasta lub Gminy. Czy rzeczywiście możemy liczyć na to, że urzędnicy wyjdą z naszym psem na spacer?


Rzeczywiście jednym z zadań własnych gminy jest opieka nad zwierzętami art. 11 ust. 1 ustawy z 21.8.1997 r. o ochronie zwierząt (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 122 ze zm.; dalej: OchrZwierzU) jednakże dotyczy to zwierząt bezdomnych.


Co znaczy, że zwierze jest bezdomne?

Status taki został opisany w art. 4 pkt 16 OchrZwierzU i przywołany przepis wskazuje kiedy dane zwierzę może zostać uznane za bezdomne.

Konieczne są dwa warunki

Po pierwsze nie ma możliwości ustalenia właściciela lub innej osoby, pod której opieką trwale dotąd pozostawały oraz

po drugie została spełniona przesłanka sytuacyjna czyli zwierze uciekło lub np zostało porzucone.


Na szczęście istnieje bardzo wiele inicjatyw lokalnych, stowarzyszeń i organizacji pozarządowych które pomagają ludziom objętym kwarantanną w opiece nad zwierzętami. Wiele pojawiających się raportów i badań w tym również zapewnień GIS i WHO wskazuje na to, że psy nie są nosicielami koronowirusa (niektóre gatunki zwierząt mają swoją odmianę tej choroby jednak jest ona niegroźna dla człowieka) Co za tym idzie przy zachowaniu podstawowych zasad higieny wyprowadzanie takiego psa nie powinno być niebezpieczne.


W praktyce bardzo często z psami osób objętych kwarantanną wychodzą członkowie rodziny lub sąsiedzi jednak najrozsądniejszym rozwiązaniem jest ograniczenie kontaktu z osobą przymusowo pozostającą w domu i wysłanie psa na dwutygodniowe wakacje właśnie do kogoś z rodziny lub znajomych kogo nasz pupil lubi i zna.8,976 wyświetlenia

Opole 46-020

Ulica: Władysława Reymonta 14/5

Województwo: Opolskie

Telefon: 502203626

Mail: biuro@jpkancelarie.pl

Nip: 7543174239

©2018 by Jabłoński & Podstawka Kancelarie Prawne sp z o.o.